Wystawy czasowe
Oprócz stałych ekspozycji, w Narodowym Muzeum Techniki można również zobaczyć organizowane regularnie wystawy czasowe. Pierwszą z nich była wystawa z 1955 roku zatytułowana „Postęp techniczny w służbie człowieka”, która zainaugurowała działanie muzeum. Do historii przeszła też wystawa zorganizowana z okazji wspólnego lotu w kosmos statków kosmicznych Sojuz i Apollo („Sojuz-Apollo”), a także „Anatomia czasu”, skupiająca się na percepcji pojęcia czasu, prezentowanego przez różne dziedziny nauki. Wystawy czasowe poświęcone są często polskiej myśli technicznej, polskim wynalazkom wyróżnionym na międzynarodowych konkursach oraz najnowszym innowacjom w zakresie przemysłu i techniki.
O popularności i atrakcyjności ekspozycji czasowych w Narodowym Muzeum Techniki świadczą wystawy zorganizowane w roku 2014 w ramach akcji „Lato w mieście”. Pierwsza z nich, „Światło z bańki – spojrzenie na dzieje żarówki”, prezentowała historię elektryczności i oświetlenia od początku XIX stulecia po najnowsze zaawansowane technologie. Widzowie mogli podziwiać dokonania takich wynalazców jak H. Davy, F. de Moleyns, A. Łodygin, J. Swan i T. A. Edison. Na kolejnej wystawie, zatytułowanej „Powietrzem do celu, czyli krótka historia i współczesność wiatrówek”, można było oglądać różne rodzaje tego militarnego sprzętu, a nawet sprawdzić swoich sił w strzelaniu do celu. Ekspozycja „Sen o Warszawie M20” poświęcona była z kolei pierwszemu polskiemu powojennemu samochodowi osobowemu. Odwiedzający mieli sposobność oglądać zabytkowe auta z epoki, głównie tytułową Warszawę.
Inną wystawę poświęconą motoryzacji nazwano „Poloneza czas zacząć”, dotyczyła bowiem historii tego kultowego polskiego samochodu. Na ekspozycję składało się kilkanaście różnych modeli Poloneza, w tym jego prototyp Staropolonez pochodzący z 1976 roku. Uwagę zwiedzających przykuwała także wystawa „I wojna światowa w obrazach ruchomych i fotografii”.
Obok wystaw stałych i czasowych Narodowe Muzeum Techniki organizuje także liczne prelekcje i lekcje muzealne skierowane do dzieci i uczniów – od pierwszych klas szkoły podstawowej do klasy średniej.
W najbliższym czasie Narodowe Muzeum Techniki planuje kontynuować tradycję wystaw czasowych. W ofercie znajdą się propozycje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych odbiorców.