Wystawy stałe i najważniejsze eksponaty

Głównym atutem Narodowego Muzeum Techniki są jego wystawy stałe wraz z dużym zasobem wartościowych eksponatów. Od początku powstania muzeum gromadzone są okazy z dziedziny fizyki, informatyki, motoryzacji, transportu, astronomii i astronautyki, energii odnawialnych, geodezji, radiotechniki, muzyki (mechanizmy grające), gospodarstwa domowego, górnictwa i hutnictwa czy komunikacji i transportu.

Wśród wynalazków, z jakimi spotkać się można w Narodowym Muzeum Techniki, są stare maszyny liczące i prototypy komputerów. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. maszyna licząca Staffela, której pierwszy projekt powstał już w połowie XIX stulecia. Została skonstruowana przez polskiego zegarmistrza żydowskiego pochodzenia Izraela Abrahama Staffela. Eksponat muzealny stanowi nieco uproszczoną wersję oryginalnego wynalazku, jednak mimo to stanowi niezwykle interesujący przykład zabytkowego urządzenia pozwalającego na wykonywanie podstawowych operacji matematycznych. Z dużo późniejszego okresu pochodzą polskie analogowe prototypy komputerów: Analizator Równań Różniczkowych z 1953 roku, AKAT-1 autorstwa Jacka Karpińskiego z 1959 roku, szesnastobitowy minikomputer K-202 z początku lat siedemdziesiątych (również według konstrukcji Karpińskiego) stanowiący ówcześnie jedno z bardziej zaawansowanych tego typu urządzeń czy pochodzący również z tych lat komputer trzecie generacji Odra 1305. Odwiedzający mają okazję nie tylko oglądać te przykłady polskiej myśli informatycznej, lecz także poznać ich działanie.

Na kolekcję należących do Narodowego Muzeum Techniki eksponatów składają się także pojazdy latające i jeżdżące. Do pierwszych z nich należą tzw. Lotnia Tańskiego (pochodzący z 1895 roku szybowiec nazwany od nazwiska konstruktora – Czesława Tańskiego) oraz zbudowany rok wcześniej inny tego typu wehikuł – szybowiec według projektu Niemca Ottona Lilietnhala. Jeśli chodzi natomiast o pojazdy jeżdżące, do chluby muzeum należy zbiór motocykli przedwojennych motocykli Sokół.

Do wynalazków przy których odwiedzając Narodowe Muzeum Techniki warto zatrzymać się na nieco dłużej, należy pochodząca z okresu drugiej wojny światowej niemiecka maszyna szyfrująca Enigma. W Polsce znana jest przede wszystkim z powodu jej rozszyfrowania przez trzech Polaków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Przechowywana w muzeum Enigma jest jedynym zachowanym działającym okazem w kraju. Fani kinematografii i fotografii na pewno szczególnie zainteresują się tzw. aeroskopem – wynalazkiem Kazimierza Prószyńskiego, polskiego pioniera konstrukcji kamer filmowych. Aeroskop stanowi pierwszą w dziejach ręczną kamerę o automatycznym napędzie, wyposażoną w funkcję stabilizacji obrazu.

Zajmujące dwie kondygnacje wystawy stałe Narodowego Muzeum Techniki stanowią nie lada atrakcję dla osób zainteresowanych zarówno historią techniki, jak i najnowszymi jej nowinkami.