Pałac Kultury i Nauki – siedziba Narodowego Muzeum Techniki

W 1952 roku podczas Drugiego Kongresu Techników Polskich zadecydowano, że siedzibą reaktywowanego Muzeum Techniki i Przemysłu będzie Pałac Kultury i Nauki (PKiN). W pierwszych latach powojennych jego budowa była priorytetowym przedsięwzięciem władz komunistycznych, dla których miał być to symbol przyjaźni polsko-radzieckiej i nowego rozdziału w historii państwa. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego rosyjskiego architekta Lwa Rudniewa (do dziś jego nazwiskiem nazwana jest jedna z sal w PKiN). Powstawał w latach 1952-1955 jako inwestycja sponsorowana przez Związek Radziecki („dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”). Początkowo umiejscowienie budowli na warszawskim Śródmieściu nie było oczywiste – brano pod uwagę również takie lokalizacje jak Praga, Grochowo czy Mokotów.

PKiN miał być w zamyśle polityczno-kulturalnym centrum stolicy i całego kraju, w którym działać miały rozmaite instytucje, muzea, kina czy teatry – tak też się stało. Największym pomieszczeniem jest mogąca pomieścić 3 tys. osób Sala Kongresowa, będąca w przeszłości świadkiem ważnych wydarzeń kulturalnych i politycznych.

Siedziba Narodowego Muzeum Techniki sama w sobie na warunki powojennej Polski stanowiła cud techniki, świadczą o tym m.in. wysokość obiektu, jego monumentalne rozmiary i ekspresowe tempo, w jakim Pałac został wybudowany. PKiN pod względem architektonicznym utrzymany jest w stylistyce socrealizmu połączonym z amerykańskim stylem art déco oraz elementami polskiej stylistyki narodowej (aby oddać ją w pełni, radzieccy architekci z Rudniewem na czele przemierzyli na początku lat pięćdziesiątych Polskę, by zapoznać się z najważniejszymi zabytkami w kraju). W 2007 roku obiekt wpisany został na listę zabytków. Do dzisiaj jest najwyższym budynkiem w kraju liczącym (wraz z iglicą) 237 metrów.

PKiN pozostaje jedną z wizytówek stolicy i sam w sobie jest atrakcją turystyczną. Wycieczki grup zwiedzających budynek cieszą się niesłabnącą popularnością, chętnie odwiedzany jest również taras widokowy położony na trzydziestym piętrze. W budynku mieści się całe mnóstwo instytucji kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych. Tutaj też odbywają się sesje Rady Miasta Warszawy.

Narodowe Muzeum Techniki usytuowane jest w południowo-wschodniej części PKiN. Pałac Kultury i Nauki jest świetnym miejscem dla pasjonatów historii, gdyż znajdują się tam również inne muzea, np. "Muzeum Warszawy" czy "Domków dla lalek", które przy okazji również warto odwiedzić (oficjalna strona PKiN).